Krop og Kultur

Formål:

Krop og Kultur henvender sig til alle, der ønsker en effektiv og alsidig træning, der er bygget op over kroppens anatomi.

Målet er ved gymnastik og andet kulturelt virke at fremme den enkelte og fællesskabets sundhed og trivsel.

Bestyrelse:

Vita Schjøtler, vitavinkel@hotmail.com,
tlf. 29 65 83 30
Inger Hermann, ishermann@hotmail.com,
tlf. 21 95 48 06
Jytte D. Kristensen, jytte.kristensen@hotmail.com,
tlf. 20 99 28 59
Anette Buhl, abbepl41@secret.dk,
tlf.
Pia Bygum, piabygum@gmail.com,
tlf.

Uden for bestyrelsen, forretningsfører:
Nina E. Hansen, kropogkultur@gmail.com,

tlf. 28 12 92 64

Instruktører og holdledere:

Cykelhold:
Flemming Lassen, tarplassen@gmail.com, tlf. 40 54 18 81
Vinterbadning:
Vita Schjøtler, vitavinkel@hotmail.com, tlf. 29 65 83 30

TRX-Spinning:
Ann-Sofie A. Bødker, Sofie-b@hotmail.com, tlf. 29 61 45 15
Gåhold:
Hanne Romlund, hromlund@me.com, tlf. 51 68 44 45
Ryghold:
Lene Magaard, smedmagaard@mail.dk, tlf. 22 62 96 93
Mette Pytlich, mettepytlich.dk, tlf. 24 42 30 36
Seniorgymnastik i hal og spejlsal
Sinna Maagaard, sinna.maagaard@gmail.com, tlf. 29 28 58 52
Fyraftensgymnastik
Jette Vindum Bjerre, jeddyvindum@gmail.com, tlf. 21 12 53 33
Ringo:
Grethe Urban, grethe.urban@gmail.com, tlf. 23 96 99 49

På Seniorhøjskolen om onsdagen sker der forskelligt i det sociale fællesskab. Alle er velkomne til kaffe og foredrag med mere. Pris 40 kr. for kaffe – hvis ikke man er medlem på Seniorholdet. Onsdag den 6. oktober får vi fx besøg af vores borgmester, Ulrik Wilbek.